مالیات مشاغل خودرو چیست ؟

صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راه‌سازی و صنعتی سالانه موظف به پرداخت مالیات مشاغل خودروی خود هستند. این مالیات درواقع مالیات بر درآمد صاحبان در استفاده درآمدزا از خودرو می‌باشد.

صاحبان انواع وانت‌بار پلاک سفید، وانت‌بارهای کرایه آژانس‌ها، سواری‌های پلاک سفید کرایه آژانس‌ها یا مؤسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا شرکت‌های تاکسی اینترنتی و وانت‌بار اینترنتی نیز مشمول پرداخت این مالیات هستند.


ارسال اظهارنامه مالیات مشاغل خودرو

با توجه به تعیین مالیات مشاغل خودرو به صورت مقطوع صاحبان مشاغل خودرویی موظف به ارسال اظهارنامه مالیاتی نیستند.

ولی صاحبان مشاغل خودرویی هر سال تا انتهای خرداد مهلت دارند تا مالیات مشاغل خودروی خود را پرداخت نمایند.


نحوه پرداخت مالیات مشاغل خودرو

صاحبان مشاغل خودرویی موظفند باید برای پرداخت مالیات بر مشاغل خودرو به دفاتر خدمات پیشخوان دولت و یا اداره پست مراجعه کنند. همراه داشتن مدارک شناسایی مالک خودرو و مدارک مالکیت خودرو مانند کارت ماشین یا سند خودرو الزامی است.


نحوه محاسبه مالیات مشاغل خودرو عملکرد ۱۳۹۹ در سال ۱۴۰۰

مالیات مشاغل خودرو بر اساس نوع خودرو، سال تولید، شهر محل سکونت و استفاده مالک و مدت استفاده از خودرو در سال به صورت مقطوع تعیین می‌شود. به این صورت که هر ساله سازمان امور مالیاتی کشور جدولی حاوی مالیات مشخص شده هر خودرو در مناطق مختلف را اعلام می‌نماید و مالک اتوموبیل موظف است مطابق این جدول مالیات خود را بپردازد.

همچنین هر ساله با صدور دستورالعمل مالیات مشاغل خودرو میزان افزایش در مالیات نسبت به سال قبل مشخص می‌شود.

مطابق دستورالعمل مالیات مشاغل خودرو سال 1399 به شماره 200/99/527 مورخ 1399/12/26 ضوابط محاسبه مالیات مشاغل خودرو به شرح ذیل بوده است:

 مالیات خودورر سال 1399 با توجه به گروه بندی استان ها تعیین می شود ، چرا که با در نظر گرفتن امکانات ، شرایط و وضعیت اقتصادی استان های مختلف ، درصد مشخصی از مالیات برای مشاغل خودرویی با توجه به گروه بندی استان و جدول درصدهای مالیات که در ذیل آمده ، تعیین می شود . عدد محاسبه شده در استان تهران 100% در نظر گرفته شده و برای سایر استانها نسبتی از این مبلغ خواهد بود.

گروه بندی استان ها

الف ) گروه 1 : شهر تهران

ب ) گروه 2 : استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران و استان تهران به‌جز شهر تهران .

ج ) گروه 3 : استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان .

د ) گروه 4 : ‌چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی و اردبیل .

ه ) گروه 5 : ‌استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام و کهگیلویه‌ و‌ بویراحمد .

جدول مالیات مشاغل خودرو سال ۱۳۹۹

گروه بندی استانشهر تهراناستان های گروه 2استان های گروه 3استان های گروه 4استان های گروه 5
مراکز استان%100%95%90%85%80
سایر نقاط استان‌ها%90%85%80%75

مالیات ماشین سنگین در سال ۱۳۹۹

مطابق جدول ارائه شده در این دستورالعمل، مالیات عملکرد صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت 7 تن، بر اساس تقسیم بندی فوق و با اعمال ضرایب 75 درصد تا 100 درصد میزان مالیات سال گذشته تعیین شده است.


نکات مالیات مشاغل خودرو عملکرد ۱۳۹۹

مالکان تاکسی و وانت‌بار که مالک بیش از یک خودرو باشند، مالیات خودروهای بعدی نیز به‌صورت مقطوع تعیین‌ می‌شود. ولی برای سایر صاحبان مشاغل خودرویی که دارای بیش از یک خودرو باشند، مالیات خودروهای بعدی به‌صورت مقطوع با 25% افزایش نسبت به جدول مربوط، محاسبه و وصول خواهد شد

همچنین درصورتی‌که خودروی اول تاکسی یا وانت بوده و خودروهای بعدی از سایر خودروها باشد، مالیات خودروهای بعدی با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو مذکور، با 25% افزایش به‌صورت مقطوع خواهد بود.

مالیات عملکرد سال 1399 صاحبان خودروهایی که در سال مذکور به‌صورت قطعی واگذار می‌شوند، به‌صورت علی‌الحساب، بر مبنای مدت فعالیت با 20 درصد افزایش از جداول موضوع این دستورالعمل و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل و نیز مالیات صاحبان خودروهای مدل 1399 به نسبت مدت فعالیت در سال مذکور معادل 20% بیشتر از مالیات خودروهای مدل 1398 تعیین می‌شود

در خصوص سایر وسایط نقلیه عمومی که قید نشده است، صاحبان آن‌ها می‌بایست با رعایت گروه‌بندی مالیاتی مشاغل، اظهارنامه مالیاتی ارسال کنند و متناسب با گروه‌بندی خود و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام کنند.

اشتراک گذاری
موضوع : مالیات مشاغل خودرو سال ۱۳۹۹