روش ارسال آفلاین (غیر برخط) صورت معاملات فصلی

به روز رسانی بهمن 1399

روش ارسال آفلاین معاملات فصلی زمانی که تعداد رکوردهای زیاد دارید بهتر از روش آنلاین است، زیرا بدون نگرانی از قطع اتصال و سرعت اینترنت می‌توانید کلیه رکوردها را ثبت و سپس ارسال نمایید.

مراحل ارسال آفلاین معاملات فصلی :

۱- وارد سایت سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی tax.gov.ir  شوید.

۲- روی کادر  “صورت معاملات فصلی الکترونیکی”  کلیک کنید.

۳- از قسمت اسناد قابل دانلود روی گزینه “دانلود نرم افزار غیر برخط نسخه 4.0.3.5 سال 1399” کلیک کنید.

4 – یک فایل زیپ با نام TTMS_ver4035.zip در فولدر دانلود ذخیره شده است. روی آن کلیک راست کرده و گزینه Extract Here  را انتخاب کنید. یک پوشه با نام TTMS_ver4035 ایجاد خواهد شد. وارد آن شوید.

5- روی فایل TTMS_Setup_4035.msi  که فایل نصب نرم افزار غیر برخط (آفلاین) صورت معاملات فصلی است دوبار کلیک کنید.

6 – در همه صفحات نصب دکمه Next  را بزنید تا نصب کامل شود.

7- یک میانبر از نصب نرم افزار غیر برخط (آفلاین) صورت معاملات فصلی در دسکتاپ با نام TTMS  ایجاد شده است. روی آن کلیک کنید.

8- ابتدا باید تعیین نمایید که قصد ارسال اطلاعات معاملات فصلی چه سالی را دارید. “اطلاعات سال ۱۳۹۵ و قبل از آن”  و “اطلاعات سال ۹۶ به بعد” در دو بخش مجزا قابل ثبت هستند. روی دکمه “اطلاعات سال ۹۶ به بعد” کلیک کنید.

9- در محیط اصلی نرم افزار ابتدا باید روی دکمه انتخاب فایل اکسس کلیک نمایید.

دقت فرمایید :

در روش ارسال آفلاین صورت معاملات فصلی برای ورود اطلاعات هر فصل نیاز به یک فایل اکسس خالی و خام داریم. به این معنی که قبل از باز کردن نرم افزار باید یک نسخه از فایل اکسس با نام اولیه TTMS_96_New.mdb را در پوشه مورد نظر خود کپی نماییم. این فایل در پوشه TTMS_ver4035 که فایلهای نصب نرم افزار در آن قرار گرفته اند موجود می باشد.

10- پس از زدن دکمه انتخاب فایل اکسس فایل اکسس خام و خالی که در بالا اشاره شد را از مسیری که در آن قرار گرفته است انتخاب نمایید. با انتخاب فایل اکسس اگر مربوط به سال ۹۵ و قبل از آن باشد آیکن ۴ جدول و اگر مربوط به سال ۹۶ و بعد از آن باشد ۹ جدول گزارشات فعال و روشن میشود.

جداول سال 96 به بعد به شرح زیر است:

فروش

خرید

صادرات / فروش به شخص خارجی

واردات / خرید از شخص خارجی

اطلاعات پیمانکار در پیمان های بلند مدت

اطلاعات کارفرما در پیمان های بلند مدت

حق العمل کاری

اجاره

گزارش فعالیت های ساخت و فروش املاک

11- روی هر کدام از انواع جداول اطلاعات که در آن حیطه معاملاتی در طی فصل داشته اید کلیک نمایید.

12- ابتدا سال و فصل را از تب اول مشخص نمایید و دکمه ثبت را بزنید.

13- سپس از تب دوم جهت وارد کردن اطلاعات مربوط به آن جدول استفاده نمایید. برای وارد نمودن هر هرکورد از دکمه های جدید و ثبت استفاده کنید. جهت ویرایش هر رکورد که وارد کرده اید از فهرست رکوردها آن رکورد را انتخاب کنید و پس از اصلاح دکمه ویرایش را بزنید.

14- از تب نمایش جمع کل میتوانید جمع اعداد اطلاعات وارد شده را مشاهده و کنترل نمایید.

15- پس از ثبت تمام اطلاعات معاملات در جداول مختلف باید ضمن صحت سنجی اطلاعات وارد شده مشخصات خود را به عنوان ارسال کننده گزارش وارد نمایید. جهت این کار از منوی مشخصات و صحت سنجی روی نام یکی از جداولی که وارد نموده اید کلیک کنید.

16- در صفحه باز شده همه اطلاعات درخواستی را تکمیل نمایید. دقت نمایید شناسه ملی یا کدملی و نام کاربری وارد شده و اداره کل امور مالیاتی مهمترین اطلاعاتی است که ثبت می شود. در صورت اشتباه در این اقلام گزارش به نام شما ثبت نخواهد شد. پس از تکمیل اطلاعات دکمه ثبت را بزنید.

نکته : با کلیک روی عنوان هر کدام از جداولی که اطلاعات ثبت نموده اید کلیه رکوردهای وارد شده در آن جدول صحت سنجی شده و در صورتی که اشتباهی در ثبت اطلاعات وجود داده باشد آن خطا نمایش داده میشود. باید با مراجعه به جدول مربوطه خطا را رفع و دوباره صحت سنجی نمایید. اما با یک بار وارد نمودن اطلاعات فرستنده گزارش برای هر کداوم از جداول نیازی به تکمیل مجدد جهت سایر جداول نمیباشد.

17- ارسال جداول به سایت سازمان امور مالیاتی

از منوی “صحت سنجی و ارسال” به نوبت باید تمام جداول حاوی اطلاعات را ارسال کنید. روی گزینه ارسال اطلاعات “نام جدول” کلیک نمایید.

سال و فصل را مجددا تایید نمایید.

دکمه بررسی داده ها را کلیک نمایید. در صورت تایید داده ها دکمه ارسال اطلاعات / تحویل سی دی به سازمان را کلیک کنید.

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نموده و دکمه ارسال را بزنید.

در صورت ارتباط با اینترنت و صحت نام کاربری و کلمه عبور این جدول به سایت سازمان ارسال می شود.

به همین ترتیب تمام جداولی که حاوی اطلاعات است را ارسال نمایید.

پس از ارسال این گزارش در وضعیت ثبت اولیه در سامانه آنلاین  معاملات فصلی بارگزاری شده است. باید وارد سامانه آنلاین  معاملات فصلی شوید و اقدام به ثبت نهایی آن نمایید.

نکته :  پس از ارسال اطلاعات به سایت سازمان امور مالیاتی حداقل چند ساعت بعد امکان مراجعه به سایت و سامانه آنلاین و تایید نهایی گزارش وجود دارد.


تلفن مشاور مالیاتی فردان

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره نام و شماره خود را ثبت بفرمایید

کارشناسان فردان با شما تماس خواهند گرفت.


اشتراک گذاری
موضوع : ارسال آفلاین (غیر برخط) صورت معاملات فصلی