فردان مشاور مالیاتی

مالیات ارزش افزوده چیست ؟

مالیات بر ارزش افزوده در گروه مالیات‌های غیرمستقیم طبقه‌بندی می‌شود.

مطابق با تعریف ماده (3) قانون مربوطه؛ «تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده در یک دوره معین» با نرخ مالیات و عوارض هر سال محاسبه و پرداخت خواهد شد.


فردان مشاور مالیاتی

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

در صورت مشمولیت، در زمان خرید مالیات ارزش افزوده به فروشنده پرداخت می‌شود و در هنگام فروش نیز این مالیات از خریدار اخذ می‌گردد.

برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده؛ جمع مبالغ خرید در یک فصل از جمع مبالغ فروش (خالص از تخفیفات) کسر و مابه‌التفاوت با نرخ مالیات و عوارض آن سال محاسبه و پرداخت می‌شود.

در صورتی که کالای خریداری شده به هر نحو مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد، مالیات محاسبه شده برای کل مبلغ فروش از خریدار اخذ و به سازمان مالیاتی پرداخت می‌گردد.


تنظیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

نرخ مالیات ارزش افزوده سال 1399 چند درصد است؟

مالیات ارزش افزوده سال 99 مانند سال 98 برابر با 9% است. این ضریب از سال 94 تغییری پیدا نکرده است.

این نرخ شامل 6% مالیات و 3% عوارض شهرداری می‌باشد که در هنگام تنظیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و صدور قبض نیز تفکیک خواهند شد.


تنظیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

تفاوت مالیات ارزش افزوده و مالیات بر مصرف

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) در تمامی مراحل تولید و توزیع و فروش توسط عرضه‌کننده (فروشنده) از خریدار دریافت می‌شود.

اما مالیات بر مصرف در زنجیره آخر و در هنگام فروش از مصرف‌کننده نهایی اخذ می‌گردد.


تنظیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

تنظیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

مهمترین الزام قانونی مالیات ارزش افزوده، ارسال اظهارنامه هر سه ماه یک بار است.

مطابق با ماده (21) قانون ارزش افزوده، زمان ارسال اظهارنامه 15 روز بعد از اتمام دوره سه ماهه است و در صورت عدم ارسال در موعد مقرر مشمول جریمه به میزان 50% مالیات می‌شود.


خدمات مالیات بر ارزش افزوده گروه فردان

شرکت‌های بسیاری در سال‌های اخیر به علت عدم آشنایی با الزامات قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین سهل‌انگاری در اخذ مالیات و عوارض مشمول مبالغ سنگین مالیات و جرائم متعلقه شده‌اند.

همچنین به علت مرور زمان 10 ساله این قانون و حسابرسی سازمان مالیاتی از سنوات چندین سال قبل، بعضا دفاتر و اسناد به درستی ارائه نشده‌ و در اثر برآورد فروش و افزایش مالیات ضرر و زیان قابل توجهی به مودیان مشمول این قانون تحمیل شده است.

گروه فردان با اتکا بر تعدد موارد حسابرسی ارزش افزوده و بهره‌گیری از کارشناسان ویژه این حوزه، ضمن ارائه مشاوره تخصصی، از فرایند رسیدگی تا مراحل دادرسی همراه مودیان محترم خواهد بود و از تحمیل مالیات ناعادلانه و جرائم احتمالی جلوگیری خواهد نمود.


در صورت نیاز به خدمات مربوط به تنظیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده یا سایر خدمات مالیاتی گروه فردان مشخصات خود را ثبت فرمایید.

کارشناسان فردان در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.کلیه خدمات مالیاتی فردانسوالات متداول

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از مالیات‌های غیرمستقیم و مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال 1387 در ایران اجرایی شده است. مطالعه بیشتر در مورد مالیات بر ارزش افزوده

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات ارزش افزوده پرداختی فروش منهای مالیات ارزش افزوده خرید به عنوان مالیات پرداختنی هر دوره محاسبه می‌شود. مطالعه بیشتر در مورد مالیات بر ارزش افزوده

نرخ مالیات ارزش افزوده سال 1399 چند درصد است؟

مالیات ارزش افزوده سال 99 مانند سال 98 برابر با 9% است. این ضریب از سال 94 تغییری پیدا نکرده است. مطالعه بیشتر در مورد مالیات بر ارزش افزوده

زمان و مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده چه زمانی است؟

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در پایان هر فصل و ظرف 15 روز باید ارسال شود. مطالعه بیشتر در مورد مالیات بر ارزش افزوده